Industrijska filtracija
Reverzna osmoza – RO
Mesec MRO sistemi
Mesec MRO so sistemi, ki za čiščenje vode uporabljajo reverzno osmozo. Delujejo popolnoma avtomatsko in se uporabljajo za napajanje parnih kotlov v industriji hrane in pijače, farmacevtski industriji, strojegradnji, ter na številnih drugih področjih.
Sestavljeni so iz:
- predfiltracijskega sistema (ogljeni in mehanski)
- visokotlačnih črpalk
- reverzno osmoznih membran
- elektromagnetnih ventilov
- krmilne enote s sondama za merjenje prevodnosti in temperature
- merilcev pretoka
- manometri
Sistem je sestavljen na kompaktnem stojalu. Inovativni krmilnik s sondama omogoča avtomatski izračun izkoristka membran kot tudi komunikacijo preko ModBUS485 (nadzor delovanja, kontrola prevodnosti in spreminjanje nastavitev delovanja). Krmilni sistem nadzira tudi nivo vode v rezervoarju za surovo in čisto vodo ter upravlja spiranje membran s čimer se podaljšuje tudi njihova življenjska doba in kakovost pridobljene vode. Cevni sistemi in armature so izdelani iz odpornega PVC-U FIP® materiala.
Na voljo so sistemi z nazivnimi pretoki od 100 ltr/h do 6000 ltr/h, pri čemer je možno prilagajanje pretoka glede na vaše specifične potrebe, vključno z višjimi pretoki, če je to potrebno.
Reverzna osmoza, običajno imenovana RO, je postopek, pri katerem demineralizirate ali deionizirate vodo tako, da jo potisnete pod pritiskom skozi polprepustno membrano za reverzno osmozo.
Da bi razumeli namen in postopek reverzne osmoze, morate najprej razumeti naravni proces osmoze.
Osmoza je naraven pojav in eden najpomembnejših procesov v naravi. To je proces, pri katerem šibkejša solna raztopina teži k prehodu v močno solno raztopino. Primeri osmoze so, ko korenine rastlin absorbirajo vodo iz zemlje in naše ledvice absorbirajo vodo iz naše krvi.
Spodaj je slika (levi del), ki prikazuje delovanje osmoze. Raztopina, ki je manj koncentrirana, bo imela naravno težnjo po prehodu v raztopino z višjo koncentracijo. Na primer, če bi imeli posodo, polno vode z nizko koncentracijo soli, in drugo posodo, polno vode z visoko koncentracijo soli, in sta bili ločeni s polprepustno membrano, bi voda z nižjo koncentracijo soli začela migrirati proti posodi z vodo z večjo koncentracijo soli.
Polprepustna membrana je membrana, ki nekaterim atomom ali molekulam omogoči prehod, drugim pa ne. Preprost primer so vratna mreža. Omogoča prehod molekulam zraka, ne pa tudi škodljivcem ali vsem, kar je večje od lukenj v vratih. Drug primer je tkanina za oblačila Gore-tex, ki vsebuje izjemno tanek plastični film, v katerega je vrezanih na milijarde majhnih por. Pore so dovolj velike, da prepuščajo vodno paro, vendar dovolj majhne, da preprečujejo prehajanje tekoče vode.
Reverzna osmoza je proces obratne osmoze. Medtem ko do osmoze pride naravno brez potrebe po energiji, morate za obratni proces osmoze uporabiti energijo za bolj slano raztopino. Membrana za reverzno osmozo je polprepustna membrana, ki omogoča prehod vodnih molekul, ne pa tudi večine raztopljenih soli, organskih snovi, bakterij in pirogenov. Vendar pa morate vodo ‘potisniti’ skozi membrano reverzne osmoze s pritiskom, ki je večji od naravnega osmotskega tlaka, da desalinizirate (demineralizirate ali deionizirate) vodo v procesu, s čimer prepustite čisto vodo, medtem ko zadržite večino onesnaževalcev.
Zgoraj je slika (desni del), ki opisuje postopek reverzne osmoze. Ko na koncentrirano raztopino deluje pritisk, se molekule vode potisnejo skozi polprepustno membrano in onesnaževalci ne pridejo skozi.
Reverzna osmoza je tehnologija čiščenja vode z uporabo polprepustne (semipermeabilne) membrane. Z reverzno osmozo odstranjujemo ione, molekule in večje delce iz onesnažene ali morske vode. S pomočjo dovajanja tlaka premagujemo osmotski tlak.
OSMOTSKI TLAK: Osmotski tlak je minimalna sila potrebna za preprečevanje vdora vode, ki je manj nasičena z topljencem v vodo z višjim deležem topljenca. Torej proti vzpostavitvi ravnotežja.
NORMALNA OSMOZA: je spontan proces prenosa topljenca skozi polprepustno membrano iz dela z višjo koncentracijo v del z nižjo koncentracijo topljenca.
Z reverzno osmozo lahko odstranimo več kot 99% raztopljenih soli (ionov), delcev, koloidov, organskih spojin, bakterij in pirogenov.
Najmanjša molekula, ki jo lahko zadržimo na membrani za reverzno osmozo ima molekulsko maso okoli 200 g/mol (kot primer – voda ima molekulsko maso 18 g/mol).
Podobno velja za ione – večji kot je naboj iona, težje bo prestopil membrano (zato z RO težko odstranjujemo pline (primer: CO2)
Reverzna osmoza (RO) je metoda filtracije, ki odstrani veliko vrst velikih molekul in ionov iz raztopin s pritiskom na raztopino na eni strani selektivne membrane in tako nastane prečiščena ali pronicajoča voda.
Površina membrane je vedno čista in nezamašena z delovanjem “navzkrižnega toka”, ki se zgodi znotraj membranskega elementa. S pomočjo “navzkrižnega toka”, medtem ko nekatere tekočine (element voda) prehajajo skozi membrano, se nekatere tekočine (intenzivna voda) gibljejo vzporedno s površino membrane, zato zaščitite druge, da se držijo membrane. Ta postopek omogoča veliko bolj kakovostno vodo v primerjavi z drugimi filtrirnimi sistemi.